III Polsko-Ukraiński Dzień Prawny w Kijowie
Konferencje
18 września 2015
W dniu 18 września 2015 r. już po raz trzeci odbył się Polsko-Ukraiński Dzień Prawny. Miejscem spotkania był Kijów, a obrady odbywały się w ramach czterech sesji:
Inwestycje na Ukrainie/ w Polsce: co powinno być brane pod uwagę? Transgraniczny biznes pomiędzy Polską a Ukrainą – ograniczanie ryzyka i tworzenie wartości w atmosferze zawirowań politycznych. Przyszłościowe branże leżące w kręgu zainteresowania inwestorów. Czego inwestorzy powinni poszukiwać w możliwościach wspólnych inwestycji? W jaki sposób dokonać otwarcia w Polsce i na Ukrainie na dalsze inwestycje zagraniczne? Atrakcyjność kraju w ujęciu systemów prawnych.
Wprowadzenie prawa Unii Europejskiej do porządku prawnego. Polskie doświadczenia. Wpływ prawa europejskiego na praktyki prawne w Polsce. Na co powinien przygotować się ukraiński system prawny? Aktualne reformy prawne na Ukrainie. Tendencje ustawodawcze w Polsce. Czego powinny spodziewać się kancelarie prawne w ciągu najbliższych 3-5 lat w swoich krajach? Jakie strategie przybliżą sukces? Czy istnieje potencjał dla fuzji/ wydzielania podmiotów na rynku? Czego powinniśmy oczekiwać od międzynarodowych graczy aktywnych w dziedzinie prawnej?
Najnowsze osiągnięcia w rozwiązywaniu sporów handlowych. Arbitraż a sądy państwowe w rozstrzyganiu sporów w transakcjach transgranicznych. Potencjalne przypadki zabezpieczenia inwestycji. Rola prawa międzynarodowego w sytuacji zaistniałej na Krymie. Reakcja prawna wobec aktów agresji. Jaki wpływ na biznes ma obecna sytuacja polityczna?
Ład korporacyjny w Polsce i na Ukrainie: trendy i osiągnięcia. Współczesne zagadnienia i kwestie dotyczące akcjonariusza. Obowiązki i odpowiedzialność zarządów. Oszustwa w handlu i nadużycie zaufania. Środki zwalczania i zapobiegania korupcji. Zagraniczne akty prawne w dziedzinie zwalczania korupcji oraz ich oddziaływanie. Tendencje i kierunki przyszłych zmian w międzynarodowych postępowaniach antykorupcyjnych.
Podczas pierwszej części, poświęconej inwestowaniu w Polsce i na Ukrainie, mec. Kamil Zawicki, partner Kubas Kos Gałkowski wygłosił prelekcję Polska droga do ekonomicznego rozwoju i sukcesu w latach 1989-2015 oraz Ustawa o działalności gospodarczej. W ramach ostatniej sesji dotyczącej ładu korporacyjnego w Polsce i na Ukrainie mec. Paweł Sikora, senior associate mówił na temat ostatnich propozycji zmian dotyczących dobrych praktyk firm notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W tej samej sesji dr Arkadiusz Radwan, Prezes Instytutu Allerhanda, of counsel wygłosił wykład Tendencje rozwojowe w prawie zgrupowań spółek – aktualna debata w UE i jej znaczenie dla Ukrainy.
